presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

U.D. i Presidentit të Kosovës, dr. Jakup Krasniqi priti Ambasadorin e Suedisë, z.Lars Wahlund

“Kosova ka shumë vështirësi që i ka lënë historia, por tregimi i Kosovës është tregimi për të gjithë ata që e kanë mbështetur dhe që të gjithë së bashku duhet ta përfundojmë tregimin e saj”, tha Ushtruesi i Detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, dr. Jakup Krasniqi gjatë një takimi me ambasadorin e Suedisë, jorezident për Kosovën, me seli në Shkup, z.Lars Wahlund, i cili dorëzoi letrat kredenciale.

Në takim, z.Krasniqi falënderoi ambasadorin Wahlund për njohjen e shpejtë të Republikës së Kosovës nga Suedia dhe për ndihmën e vazhdueshme dhe të pakursyeshme që ky shtet ka dhënë dhe po vazhdon të japë për vendin tonë në të gjitha fushat.Ai theksoi se populli dhe institucionet e Republikës së Kosovës kanë synim të përhershëm integrimin euroatlantik, synim drejt të cilit shteti i Kosovës punon në vazhdimësi dhe pret që të ndodhë sa më shpejt dhe në këtë rrugë pret përkrahjen e Suedisë dhe të gjitha vendeve të Bashkimit Evropian.Ambasadori Lars Wahlund theksoi se Suedia mbështet integrimin sa më të shpejtë të Kosovës në këto struktura dhe u shpreh i gatshëm të japë gjithë ndihmesën e tij në këtë fushë.Ai gjithashtu u shpreh për thellimin edhe më tej të bashkëpunimit mes vendit të tij dhe Republikës së Kosovës.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.