presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani përkujtoi 23-vjetorin e Masakrës në Studime të Vushtrrrisë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 23- vjetorin e Masakrës në Studime të Vushtrrisë. Më 2 maj të vitit 1999, forcat e regjimit gjenocidal serb brenda dy orësh pushkatuan 116 civil, në mesin e të cilëve djem, burra, gra, fëmijë dhe një nënë shtatzënë.

“Që nga fëmija 5 vjeçar, nëna shtatzënë e deri te më i moshuari, u vranë mizorisht nga regjimi gjenocidal serb brenda dy orësh. Kjo tregon qartazi për një krim monstruoz të planifikuar dhe për të cilin fatkeqësisht ende askush nuk është vënë para drejtësisë. Kjo është ndër masakrat më të tmerrshme në Kosovë. Nderimi për të rënët është obligim i yni, krahas angazhimit që autorët e krimit të vihen para drejtësisë”, ka theksuar Presidentja Osmani në përkujtimin e saj. 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.