presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani ka përkujtuar veprimtarin Ismet Rraci, në 21 vjetorin e vrasjes

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu ka përkujtuar veprimtarin Ismet Rraci, në 21 vjetorin e vrasjes.

Presidentja Osmani ka thënë se ai ia kushtoi tërë jetën atdheut. Si kryetar i Komunës së Klinës ai punoi pareshtur që vendi i tij i dashur, Kosova, të çlirohej dhe të bëhej vend i lirë e i pavarur, duke dhënë kontribut të shquar në shërbim të qytetarëve të Komunës së Klinës. 

“Fatkeqësisht, vetëm dy vjet pas çlirimit, më 23 prill 2001, u vra pabesisht, derisa po shkonte në punë. Atë ditë, jo vetëm Klina, por e gjithë Kosova humbi një veprimtar të palodhur, një intelektual e atdhetar të shquar, i cili në kohët më të vështira i doli zot atdheut e popullit të tij”, ka thënë Presidentja Osmani. 

Në vijim gjeni të plotë postimin e Presidentes Osmani: 

Sot 21-vjetorin e vrasjes, e kujtojmë Ismet Rracin, njërit ndër veprimtarët më të devotshëm të çështjes së Kosovës. Veprimtar ndër më të hershmit, ai ia kushtoi tërë jetën atdheut. Si kryetar i Komunës së Klinës ai punoi pareshtur që vendi i tij i dashur, Kosova, të çlirohej dhe të bëhej vend i lirë e i pavarur, duke dhënë kontribut të shquar në shërbim të qytetarëve të Komunës së Klinës.

Fatkeqësisht, vetëm dy vjet pas çlirimit, më 23 prill 2001, u vra pabesisht, derisa po shkonte në punë. Atë ditë, jo vetëm Klina, por e gjithë Kosova humbi një veprimtar të palodhur, një intelektual e atdhetar të shquar, i cili në kohët më të vështira i doli zot atdheut e popullit të tij.

Për kontributin e tij dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, presidenti historik i Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, më 2004 ia kishte ndarë z. Rraci “Urdhrin e Pavarësisë”.

Klina dhe e gjithë Kosova do ta kujtojë përherë z. Rraci, për guximin intelektual e qytetar, trimërinë, atdhedashurinë dhe kontributin në shtetndërtimin e Kosovës.

Lavdi jetës dhe veprës së Ismet Rracit!

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.