presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga priti ambasadorin e Japonisë në Vjenë, Shigeo Iwatani

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim ambasadorin e Japonisë në Vjenë, zotëri Shigeo Iwatani.

Presidentja Jahjaga dhe ambasadori Iwatani, biseduan për zhvillimet aktuale në Kosovë, për konsolidimin ndërkombëtar të vendit dhe për bashkëpunimin ndërmjet Kosovës e Japonisë. Presidentja Jahjaga vlerësoi ndihmën që Japonia po i jep Kosovës dhe i cilësoi  marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve si shumë të mira. Ajo theksoi nevojën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve në të gjitha fushat. Presidentja Jahjaga tha se ky bashkëpunim është i nevojshëm në fushën ekonomike dhe posaçërisht në investimet që kompanitë japoneze mund të bëjnë në Kosovë. Ambasadori i Japonisë në Vjenë, zotëri Shigeo Iwatani theksoi se vendi i tij do të vazhdojë të ndihmojë Kosovën edhe pas ndryshimeve të fundit në qeverinë japoneze. Ai tha stabiliteti i Kosovës është edhe stabilitet për gjithë rajonin. Ambasadori Iwatani tha se duhet të thellohet bashkëpunimi ndërmjet Japonisë dhe Kosovës sidomos në fushën e ekonomisë. 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.