presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga përshëndet vendimin për fillimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, përshëndet vendimin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, për fillimin e negociatave me Kosovën për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit.

Presidentja Jahjaga vlerëson se kjo e konfirmon progresin e arritur dhe  hap një etapë të re të marrëdhënieve me Bashkimin Evropian, duke qartësuar perspektivën evropiane.

Marrëdhëniet kontraktuale ndërmjet Kosovës dhe BE-së, përmes MSA-së, mundësojnë përparimin e proceseve demokratike, thellojnë reformat gjithpërfshirëse dhe ofrojnë një perspektivë për zhvillim ekonomik.

Institucionet e Republikës së Kosovës janë të përkushtuara në përmbushjen e të gjitha reformave të kërkuara për anëtarësim, të cilat mundësojnë mirëqenien e qytetarëve.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.