presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga e uroi kancelaren Angela Merkel

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga e uroi sot kancelaren gjermane, Angela Merkel, për fitoren në zgjedhjet e përgjithshme në Republikën Federale të Gjermanisë.

Në mesazhin e urimit thuhet:

E nderuara kancelare Merkel,

Kam nderin që, në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe në emrin tim personal, t’Ju shpreh urimet më të përzemërta për fitoren tuaj në zgjedhjet e përgjithshme që u mbajtën dje në Gjermani.

Kjo fitore shpreh qartë mbështetjen e qytetarëve gjermanë ndaj vizionit dhe lidershipit tuaj dhe përkrahjen e tyre ndaj hapave të guximshëm që keni ndërmarrë për dy mandate me radhë, duke garantuar fuqinë ekonomike dhe mirëqenien e qytetarëve të vendit tuaj.

Republika Federale e Gjermanisë mbetet inspirim për vendet e Evropës Juglindore që synojnë të ndërtojnë shoqëri demokratike dhe ekonomi prosperuese në shërbim të qytetarëve të tyre.

Gjermania ka luajtur një rol qenësor në ofrimin e stabilitetit në rrugëtimin e Bashkimit Evropian dhe në garantimin e perspektivës evropiane vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ju shpreh mirënjohjen më të thellë për mbështetjen dhe bashkëpunimin e vazhdueshëm që keni treguar ndaj Republikës së Kosovës dhe qytetarëve të saj në të gjitha proceset nëpër të cilat kemi kaluar, në konsolidimin e shtetësisë dhe institucioneve tona demokratike.

Ne e konsiderojmë Republikën Federale të Gjermanisë mikun tonë më të mirë. Jam e bindur që bashkëpunimi ynë i ngushtë do të vazhdoj dhe në të ardhmen, në përmbushjen e qëllimeve tona të përbashkëta.

Dëshiroj t’Ju sigurojë që Republika e Kosovës mbetet e përkushtuar në rrugën e saj drejt një shteti demokratik e gjithëpërfshirës dhe të kontribuojë në paqen dhe stabilitetin në rajon.

Shpreh përkushtimin e Republikës së Kosovës për të vazhduar bashkëpunimin në mes dy vendeve tona dhe qytetarëve tanë në fusha të interesit të përbashkët. Jam e bindur se së shpejti do të kemi mundësinë të diskutojmë rreth progresit që Kosova ka bërë dhe përkushtimit tonë drejt të ardhmes evropiane.

Duke Ju shprehur konsideratat e mia më të larta, ju uroj suksese në punën tuaj në krye të qeverisë gjermane.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.