presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

PRESIDENTJA JAHJAGA DEKOROI NJË VARG PERSONALITETESH TË SHQUARA

Me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit, Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, në bazë të kompetencave të saj kushtetuese, respektivisht Nenit 84, paragrafi 23, ka vendosur që të dekorojë këta persona, për kontribut të veçantë në periudha dhe në fusha të ndryshme.

Në vijim po i japim emrat e të dekoruarve:
 
Të dekoruarit me Urdhrin “Hero i Kosovës”:       

Rexhep Bislimi
Afrim Zhitia
Fahri Rrahman Fazliu
Remzi Ademaj   
Bahri Rrahman Fazliu   
Agron Muharrem Rrahmani   
Jashar Salihu
Ahmet Haxhiu   
Rexhep Halimi
Sabit Veseli
Ismail Dumoshi   
Rrustem Bruqi    
Ahmet Shaban Kaçiku
Basri Halil Canolli   
Xhevat Jusufi
Qamil Hafiz Iljazi   
Xhemajl Fetahaj
Agim Shala   
Agim Binak Çelaj
Fadil Vata

Të dekoruarit me Urdhrin e Lirisë:
   
Abdullah Krashnica – Presheva
Adem Gllavica
Adem Voca   
Hasan Hysen Budakova   
Sadik Ramë Gjurgjeviku   
Ibrahim Lutfiu   
Ajet Gerguri   
Ali Ibra   
Halim Spahia   
Islam Domaneku   
Mustafë Domaneku   
Xhemë Domaneku   
Osman Domaneku   
Gjon Sereqi   
Hysen Tërpeza   
Mit’hat Frasheri   
Osman Dumoshi   
Ibrahim (Aliu) Kelmendi
Nue Perlleshi   
Hyzri Talla   
Afrim Maliqi   
Deme Ali Pozhari   
Uke Sadiku   
Bataljoni Atlantiku   
Rexhep Krasniqi   
Sheh Myhedini   
Rexhep Bej Mitrovica   
Salih Gjuka   
Mehmet Pashë Deralla   
Riza Bej Gjakova   
Sabit Islam Vllahiu   
Sabrije Vokshi (Bija)   
Hajdin Bej Draga   
Dervish Bej Ipeku   
Zenel Bej Begolli   
Qerim Begolli   
Nexhat Agolli   
Bedri Pejani   

Të dekoruarit me Urdhrin e Pavarësisë:
   
Gjeneralmajor Lulzim Gani Morina   
Selman Bekë Lajçi   

Të dekoruarit me Urdhërin Luftëtar i Lirisë “Adem Jashari”:

Hyre Emini
Myrvete Sali Maksutaj
Hamit Jashari
Mukadeze Muhaxheri     
Hanemshahe Zymberi
Zahide Jashari     
Adile Jashari     
Hime Hajredinaj
Luljeta Shala
Elheme Jashari
Osman Geci     
Jehona Raka     
Osman Jashari     
Hamide Jashar
Fatime Jashari
Fatime Hetemi
Fatime Bazaj   
Ganimete Xhelani     
Emsale Frangu   
Elfije Jashari     
Adem Mulaj   
Jeton Tërstena
Blerina Jashari

Të dekoruarit me Medalja Presidenciale e Meritave:   

At Artur Liolin   
Muhamed Mufaku Al Arnauti   
Elez Biberaj
Komiteti Islamik Shqiptar – Amerikë   
Kisha Katolike Shqipëtre Zoja e Shkodrës në Amerikë
Rrustem Geci    Medalja Presidenciale e Meritave
Lidhja Shqiptaro Amerikane – Diogardi
Teqeja e Baba Rexhepit
Shoqata Vatra Amerike   
Kisha Ortodokse Autoqefale Boston, Amerikë
Motrat Qiriazi   
Harry Bajraktari
Xhim Xhema   
Gani Azemi   
Ali Podrimja   
Agron Loxha    
NAAC   
Abdurrahman Shala
Muharrem Qena   
Bekim Fehmiu   
Agim Çavderbasha   
Ali Ahmeti   
Esat Bicurri   
Fahri Beqiri   
Faruk Begolli   
Shahindere Berlajolli   
Sylejman Lokaj   
Xhevat Qena   
Teatri Dodona
Istref Begolli   
Hadi Shehu   
Leze Qena   
Ismet Peja   
Igballe Qena   
Aziz Salihu   
Ismail Kosumi
Ejup Statovci   
Gazmend Zajmi   
Dervish Rozhaja   
Eshref Ademi   
Hamdi Gashi   
Gratë e Krushës   
Gjeneralbrigade Bashkim Jashari    
Gjeneralmajor Rrahman Rama    
Gjenerallejtënant  Kadri Kastrati    
Liljana Çavolli    

Të dekoruarit me Çmimin për Inovacione, Kërkime dhe Zhvillim:
  
Srdjan Petrovic   
Vebi Velija
   
Të dekoruarit me Medaljen Ambasador Nderi i Kosovës:

Rita Ora

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.