presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, përkujtoi Masakrën në Shtuticë, Verboc e fshatrat përreth Drenasit

24-vjet nga Masakra në Shtuticë, Verboc e fshatrat përreth Drenasit, në të cilën u ekzekutuan 275 fëmijë, pleq, gra e burra nga regjimi gjenocidal serb.

Ata u vranë vetëm pse ishin shqiptarë, në trojet e tyre dhe vetëm pse e deshën lirinë.

Sot kujtimi për ta është thirrje për vendosjen e drejtësisë, sikurse për të gjitha masakrat e tjera të kryera në të gjithë Kosovën.

Atë ditë të kobshme ishin ushtarët e UÇK-së, të prirë nga heroi Ilaz Kodra, që u vunë në mbrojtje të popullsisë civile. 40 nga ta fituan përjetësinë duke u bërë theror të lirisë sonë.

Lavdi dëshmorëve të UÇK-së dhe kujtim i përhershëm për civilët e vrarë në Masakrën në Shtuticë, Verboc e fshatrat përreth Drenasit!

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.