presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Atifete Jahjaga priti ambasadorin e Italisë në Kosovë, Andreas Ferrarese

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim ambasadorin e jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë të Republikës së Italisë në Republikën e Kosovës, z.Andreas Ferrarese, i cili i dorëzoi letrat kredenciale.

Presidentja e falënderoi popullin dhe institucionet italiane për ndihmën që i kanë dhënë qytetarëve dhe institucioneve të Kosovës, përmes pranisë në Misionin paqeruajtës KFOR, misionet e tjera ndërkombëtare në Kosovë, përfshirë edhe në misionin e BE-së për Sundim të Ligjit, EULEX. Presidentja Jahjaga e njoftoi ambasadorin Ferrarese me zhvillimet e përgjithshme në vendin tonë dhe me  proceset nëpër të cilat po kalon Republika e Kosovës drejt realizimit të prioriteteve të saj për integrim në Bashkimin Evropian. Ajo tha se ndihma e Italisë në këtë proces është e nevojshme dhe do ta ndihmonte Kosovën në arritjen e standardeve dhe përmbushjen e kritereve të përcaktuara. Ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Italisë në Republikën e  Kosovës  z. Andreas Ferrarese, shprehu mbështetjen e  institucioneve italiane për të gjitha proceset nëpër të cilat po kalon Kosova dhe gatishmërinë për të thelluar e marrëdhëniet me Kosovën në të gjitha fushat, në veçanti në fushën e bashkëpunimit ekonomik.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.