presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Sejdiu priti z.Lamberto Zannier

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu takoi sot përfaqësuesin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së në Kosovë, z. Lamberto Zannier.

Presidenti Sejdiu falënderoi z. Zannier për rolin e UNMIK-ut që nga vendosja e këtij misioni në Republikën e Kosovës, duke e cilësuar investimin ndërkombëtar në vendin tonë si storie të suksesshme.

Ai gjithashtu përsëriti se është koha që UNMIK-u të përmbyllë gradualisht misionin e tij në vendin tonë.

Në takim, Presidenti Sejdiu foli për zhvillimet në vend, për procesin në rritje të njohjes së Republikës së Kosovës nga gjithnjë e më shumë vende, si dhe për një varg procesesh të ndërmarra në drejtim të përshpejtimit të hapave për anëtarësimin sa më të shpejtë të vendit tonë në strukturat euro-atlantike, duke punuar që në një të ardhme të afërt, me shtimin e njohjeve, Kosova të bëhet anëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, duke qenë partner i rëndësishëm për bashkëpunimin me të gjitha institucionet ndërkombëtare.

This site is registered on wpml.org as a development site.