presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani u prit në takim nga kryetari i Dhomës së Deputetëve, Fernand Etgen dhe ministri i punëve të jashtme dhe çështje evropiane, Jeane Asselborn

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani gjatë vizitës në Luksemburg është pritur në takim nga kryetari i Dhomës së Deputetëve, Fernand Etgen dhe ministri i punëve të jashtme dhe çështje evropiane, Jeane Asselborn.

Në të dy takimet, Presidentja Osmani ka falënderuar Luksemburgun për mbështetjen zhvillimore të Kosovës që nga viti 1999, në fusha të ndryshme, por edhe në procesin e integrimit evropian.

Në këtë kontekst, Presidentja Osmani ka shfaqur besimin për mbështetjen e Luksemburgut edhe në procesin e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, por edhe në organizata të tjera ndërkombëtare.

Në këto takime, Presidentja Osmani ka theksuar se aplikimi për anëtarësim në BE është orientim strategjik i Kosovës, ku shumica e qytetarëve mbështesin integrimin evropian.

Presidentja Osmani, ndër të tjera foli për situatën ne vend e rajon, si dhe angazhimin konstruktiv të Kosovës ne procesin e dialogut me Serbinë dhe rëndësinë e zbatimit të plotë të marrëveshjeve të arritura sivjet në Bruksel dhe Ohër.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: SR

This site is registered on wpml.org as a development site.