presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani pritet në takim nga Presidenti i Parlamentit të Estonisë, Jüri Ratas

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani gjatë vizitës në Estoni është pritur nga Presidenti i Parlamentit, Jüri Ratas.

Në takim, Presidentja Osmani ka falënderuar
Presidentin Ratas për mbështetjen e Estonisë ndaj Kosovës.

 
Më tej, zonja Osmani ka thënë se Kosova synon
të ndërtojë partneritet të qëndrueshëm më Estoninë, si një vend shembull në
fushën e e-qeverisjes dhe demokratizimit. Presidentja Osmani ka theksuar ndër
të tjera se pret mbështetjen e Estonisë në rrugën evropiane të Kosovës. Në këtë
kontekst, Presidentja Osmani ka përmendur faktin se Kosova ka plotësuar të
gjitha kriteret e parashtruara për liberalizimin e vizave, megjithëse ato ishin
dyfish më shumë se për vendet e tjera. Ndër të tjera, Presidentja Osmani ka
përmendur se me Estoninë, Kosova synon të thellojë marrëdhëniet bilaterale,
teksa pret mbështetje edhe në anëtarësimin e Kosovës në organizata
multilaterale.

 
Në takim me Presidentin e Parlamentit
estonez, Presidentja Osmani ka thënë se Kosova mirëpret thellimin e
bashkëpunimit ndërparlamentar, ndërkohë që është në procedurë riaktivizimi i
grupit parlamentar të miqësisë.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.