presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga takoi z.Rupert Neudeck, themelues i “Cap Anamur”-it

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot themeluesin e organizatës humanitare gjermane Cap Anamur, z.Rupert Neudeck, i cili shoqërohej nga Ambasadori i Republikës së Kosovës në Gjermani, z. Skender Xhakaliu.

Presidentja Jahjaga falënderoi z. Neudeck për mbështetjen dhe ndihmën humanitare ofruar popullit të Kosovës në kohërat e tyre më të vështira gjatë dhe pas luftës. Duke e quajtur z. Neudeck një mik të madh të Kosovës, Presidentja Jahjaga tha se solidariteti i lartë njerëzor dhe përkushtimi i z. Neudeck për të ofruar kushte elementare të jetesës, ndryshoi jetët e shumë qytetarëve të Kosovës. Presidentja Jahjaga njoftoi z. Neudeck për përcaktimin e qytetarëve dhe të institucioneve të Kosovës për të ndërtuar një shtet demokratik e ligjor, si kontribuues i paqes dhe stabilitetit në rajon. Më tej ajo njoftoi z. Neudeck për përparimin që shteti i Kosovës ka bërë që nga mbarimi i luftës, duke ndërtuar institucionet shtetërore dhe duke krijuar kushtet që të gjitha komunitetet të gëzojnë të drejta dhe liri të barabarta, të garantuara me Kushtetutën e vendit. Z. Neudeck shprehu lidhjen e ngushtë që e ka për popullin dhe shtetin e Kosovës.  Ai theksoi se populli dhe shteti gjerman është mik dhe partner i shtetit të Kosovës, i përkushtuar që të mbështes rrugën e Kosovës drejtë integrimit evropian. Z. Neudeck e përgëzoi Presidenten Jahjaga për progresin që Republika e Kosovës ka bërë në ofrimin e të drejtave dhe lirive të barabarta për të gjitha komunitetet që jetojnë në vend, duke e cilësuar Kosovën si shembull i garantimit të të drejtave dhe të lirive të minoriteteve për rajonin por edhe për Evropën.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.