presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga takoi përfaqësuesit e familjareve të personave të zhdukur

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti në takim një grup të përfaqësuesve të familjarëve të personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë, të cilët i paraqitën kërkesat për zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre.

Përfaqësuesit e familjarëve të personave të zhdukur theksuan se institucionet e Kosovës dhe ato ndërkombëtare duhet të shtojnë përpjekjet për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur që prej 16 vjetësh, duke kërkuar angazhimin e drejtpërdrejt të Presidentes në bashkërendimin e të gjithë mekanizmave institucionalë për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur.
 
Ata theksuan se është një domosdoshmëri që së bashku me bashkësinë ndërkombëtare të kërkohet identifikimi dhe përcaktimi i të gjitha lokacioneve ose varrezave ku dyshohet të gjenden trupat e pajetë të qytetarëve të Kosovës. Ata kërkuan gjithashtu edhe amandamentimin e ligjit për personat e pagjetur dhe ndërtimin e një obelisku për të pagjeturit në qytetin e Prishtinës. Përfaqësuesit e familjarëve të personave të zhdukur në bisedë me Presidenten Jahjaga theksuan edhe gjendjen e rënduar ekonomike të familjeve të personave të pagjetur dhe kërkuan përkrahje institucionale për to.
 
Presidentja Jahjaga theksoi se takimet me familjarët e personave të zhdukur në Kosovë janë të rëndësishme me qëllim të bashkërendimit të aktiviteteve për zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre.
 
Ajo tha se mos mbyllja e kësaj plage të rëndë të shoqërisë së Kosovës, që ka mbetur e hapur qe 16 vjet, po mban peng edhe procese të tjera të normalizimit të jetës në vend. Presidentja Jahjaga theksoi se institucionet e Kosovës janë të angazhuara, së bashku edhe me faktorin ndërkombëtar, për zbardhjen e fatit të secilit qytetar, që është I zhdukur. Ajo tha se në çdo takim, qoftë brenda Kosovës dhe jashtë saj, me përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare, çështjen e të zhdukurve e ka ngritur me qëllim të gjetjes së zgjidhjes.
 
Presidentja Jahjaga tha se përpjekjet për zbardhjen e fatit të të zhdukurve duhet të shtohen po aq sa edhe përpjekjet për të vënë në vend drejtësinë dhe i siguroi familjarët e personave të zhdukur për mbështetjen e plotë të saj për zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.