presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga priti të ngarkuarën me punë në Ambasadën e Finlandës, Tarja Fernandez

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim lamtumirës të ngarkuarën me punë në Ambasadën e Finlandës, Tarja Fernandez.

Presidentja Jahjaga, e falënderoi zonjën Fernandez për punën dhe angazhimin e saj gjatë shërbimit në Kosovë. Ajo tha se mbështetja e Finlandës për Kosovën në të kaluarën dhe në vazhdimësi është e një rëndësie të madhe, veçanërisht në rrugën e saj drejt integrimeve evropiane.

Presidentja Jahjaga tha se është me rëndësi përkrahja e Finlandës për perspektivën evropiane të Kosovës dhe për njohjet e reja për vendin.

E ngarkuara me punë në Ambasadën e Finlandës, Tarja Fernandez tha se vendi i saj do të vazhdojë të mbështesë perspektivën evropiane të Kosovës dhe posaçërisht do të përkrahë procesin e liberalizimit të vizave. Ajo tha se Finlanda mban qëndrimin se integriteti territorial i Kosovës është i paprekur dhe se është e një rëndësie që ndërtimi i shtetit shumëkombësh të ketë sukses. 

Zonja Fernandez tha se vendi i saj angazhohet që përkushtimi për zgjerimin e Bashkimit Evropian të vazhdojë të jetë i fuqishëm. 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: SR

This site is registered on wpml.org as a development site.