presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga përshëndet aprovimin e Marrëveshjes së re me Fondin Monetar Ndërkombëtar

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ka mirëpritur vendimin e Bordit Ekzekutiv të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për aprovimin e Marrëveshjes së re Stand-By me Kosovën.

Presidentja Jahjaga vlerëson se arritja e kësaj marrëveshje është një hap pozitiv për Kosovën, që përkundër vështirësive, si rrjedhojë e krizës globale financiare e ekonomike, Republika e Kosovës ka arritur ta ruaj stabilitetin makrofinanciar.Me këtë rast, Presidentja Jahjaga vlerëson se është i nevojshëm një angazhim i shtuar i institucioneve, jo vetëm për të ruajtur stabilitetin financiar, por edhe për të avancuar reformat e nevojshme ekonomike që kanë për qëllim përmirësimin e klimës së biznesit, hapjen e vendeve të reja të punës dhe përmirësimin e infrastrukturës publike si parakushte për rritjen ekonomike në vendin tonë.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.