presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga ngushëlloi familjen Çavolli

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ngushëlloi sot familjen Çavolli me rastin e vdekjes së më të dashurës së tyre, ikonës së muzikës Liliana Çavolli.

Në telegram thuhet : E nderuara familja Çavolli,   Me pikëllim të thellë e morra lajmin për ndarjen nga jeta të zonjës së muzikës së lehtë, Liliana Çavolli. E ndaj me ju, e nderuara familje këtë dhimbje të madhe për humbjen e njeriut më të dashur, duke e kujtuar përherë punën dhe angazhimin e palodhshëm të zonjës Liliana Çavolli për kulturën dhe artin, në veçanti për kulturën muzikore në Kosovë.  Ikona e muzikës së lehtë në Kosovë, Liliana Çavolli, do të kujtohet për kontributin e  jashtëzakonshëm që  ka dhënë  në kultivimin e këngës moderne shqipe. Zonja Çavolli, edhepse  karrieren e zhvilloi në një kohë shumë të vështirë, kontributi i saj për historinë e muzikës moderne shqiptare ishte i përmasave evropiane dhe puna e saj artistike do te kujtohet me shumë respekt nder gjenerata. Ndarja nga jeta e zonjës Liliana Çavolli, është humbje e madhe për familjen, për miqtë, për bashkëpunëtorët dhe për të gjithë ata që patën fatin ta njohin dhe te punojnë me ikonën e muzikës së lehtë në Kosovë. Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, në emër të Institucioneve dhe në emrin tim personal,  ju lutem pranoni ngushëllimet më të sinqerta.   Me respekt, ____________________Atifete JahjagaPresidente e Republikës së Kosovës

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.