presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Atifete Jahjaga priti ambasadorin e Suedisë, Lars Wahlund

Ambasadori suedez e përgëzoi presidenten për zgjedhjen në krye të vendit dhe i shprehu gatishmërinë e Suedisë për të ndihmuar Kosovën në të gjitha fushat, në veçanti në proceset integruese euroatlantike. Ambasadori Wahlund theksoi mbështetjen e vendit të tij për dialogun e Kosovës me Serbinë, të lehtësuar nga BE-ja.

Presidentja Jahjaga e vlerësoi lart ndihmën që Suedia i ka dhënë dhe vazhdon t’i japë Kosovës për qëndrueshmërinë dhe zhvillimin e saj si dhe për procesin e përafrimit të vendit me BE-në. Ajo tha se Kosova kërkon marrëdhënie kontraktuale me BE-në që do të ndihmonte vendin në adresimin e sfidave aktuale dhe vazhdimin e procesit të reformave.  Presidentja Jahjaga tha se dialogu me Serbinë është plotësisht teknik dhe se dëshiron që të shoh një proces të suksesshëm i cili do të ndihmonte në përafrimin e të dyja vendeve me BE-në. Ajo tha se çështja e veriut të Kosovës është çështje që ndërlidhet me sundimin e ligjit dhe theksoi se ndarja e Kosovës dhe çfarëdo riaranzhimi i brendshëm nuk është opsion, meqë do ta destabilizonte gjithë rajonin.

This site is registered on wpml.org as a development site.