presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi në Kroaci: Bashkëpunimi ekonomik, prioritet i dy shteteve

Zagreb, 1 qershor – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit me presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarović, ka zhvilluar takime edhe me kryeministrin kroat, Andrej Plenković dhe kryeparlamentarin, Gordan Jandroković.

Presidenti Thaçi, pas takimit me kryeministrin Plenković ka thënë se Kosova dhe Kroacia duhet të punojnë më shumë në rritjen e shkëmbimit tregtar si dhe të bashkëpunimit në fushën e arsimit, teknologjisë, kulturës dhe sportit.

“Bashkëpunimi në fushën e ekonomisë, duhet të jetë prioritet i dy shteteve tona. Hapat e menjëherhshëm, konkretë, mund të jenë hapja e Odës Ekonomike Kroate në Kosovë si dhe mundësia e punësimit sezonal të kosovarëve në Kroaci”, u shpreh Presidenti Thaçi.

Ndërsa, me kryeparlamentarin, Gordan Jandroković, presidenti Thaçi ka biseduar për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit të përgjithshëm në mes dy shteteve.

“Kroacia përbën një model për shtetet e rajonit në jetësimin e reformave që janë kriter kryesor i përshpejtimit të rrugës së shteteve të Ballkanit në Bashkimin Evropian”, u shpreh Presidenti Thaçi.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.