presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi dekoroi mbi 100 personalitete me urdhrin “Hero i Kosovës”

Prishtinë, 7 mars 2017 – Në ditët e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar 108 personalitete me urdhrin “Hero i Kosovës”.

Duke u bazuar në kompetencat e tij kushtetuese, marrë për bazë kontributin, meritat e veçanta dhe veprat e trimërisë dhe sakrificës në luftën e UÇK-së, presidenti Thaçi ka dekoruar 108 ish-ushtarë të UÇK-së dhe personalitete tjera me urdhrin “Hero i Kosovës”.

Ky vendim i presidentit Thaçi është marrë duke u mbështetur edhe në propozimet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

Këto janë personalitetet e dekoruara nga presidenti Thaçi me urdhrin “Hero i Kosovës”:

1. Abdullah R. Tahiri;
2. Abedin S. Rexha – Skenderaj;
3. Adnan S. Shyti – Vushtrri;
4. Afrim A. Vitia – Marec;
5. Afrim M. Kiçina – Drenas;
6. Agim Rr. Ramadani;
7. Agron N. Mehmetaj – Deçan;
8. Ajet H. Rukiqi – Drenas;
9. Arben A. Haliti – Klinë;
10. Arif B. Vokshi – Deçan;
11. Arif D. Gjocaj – Junik;
12. Arsim N. Muzaqi – Vushtrri;
13. Asllan Z. Fazliu – Drenas;
14. Avdi S. Mujaj – Deçan;
15. Avdyl A. Jasiq – Junik;
16. Avni H. Klinaku – Vushtrri;
17. Avni R. Shabani – Mitrovicë;
18. Azem H. Babiqi – Prishtinë;
19. Bajram H. Bahtiri – Prishtinë;
20. Bajram Xh. Mazrekaj – Deçan;
21. Bajram XH. Musa – Mitrovicë;
22. Bedri F. Ahmeti – Besianë;
23. Bedri F. Ahmeti – Besianë;
24. Bedri M. Demaku – Drenas;
25. Besnik V. Maroca – Dardanë;
26. Bexhet M. Brajshori – Prishtinë;
27. Bislim K. Imeri – Vushtrri;
28. Bislim L. Zekolli – Therandë;
29. Blerim S. Lokaj – Deçan;
30. Brahim A. Nura – Skenderaj;
31. Burim I. Vitia – Prishtinë;
32. Dalip H. Alshiqi – Prishtinë;
33. Demir Ngucati;
34. Driton K. Islami-Toni – Ferizaj;
35. Fadil B. Nimani – Gjakovë;
36. Fadil H. Maloku;
37. Faruk N. Beqiri – Vushtrri;
38. Fehmi Kastrati – Drenas;
39. Feim A. Gashi – Rahovec;
40. Fetah A. Gega – Therandë;
41. Gani Xh. Paqarizi – Malishevë;
42. Gazmend H. Mehmetaj – Deçan;
43. Gazmend Z. Zeqiri – Skenderaj;
44. Habib B. Zogaj- Malishevë;
45. Hajdin S. Haliti – Orllan;
46. Halim N. Ahmetaj – Prizren;
47. Halit R. Coka – Kukës;
48. Hamdi S. Berisha – Malishevë;
49. Him R. Haradinaj – Deçan;
50. Hyrë Emini – Mira- Ferizaj;
51. Hyzri H. Talla – Besianë;
52. Ilir R. Merturi – Klinë;
53. Ilir S. Lushtaku – Skenderaj;
54. Ilmi S. Aliu – Skenderaj;
55. Imer M. Alushani – Drenas;
56. Imer R. Krasniqi – Malishevë;
57. Isa A. Havolli – Llapashticë;
58. Isa S. Kastrati – Dardanë;
59. Islam Kastrati- Drenas;
60. Ismet H. Ukaj;
61. Ismet S. Rama – Skenderaj;
62. Ismet S. Uka – Skenderaj;
63. Jashar Z. Jashari – Vushtrri;
64. Jonuz S. Zeneli – Orllan;
65. Kadri S. Kokollari – Therandë;
66. Luljeta Shala- Drenas;
67. Lulzim G. Morina – Lipjan;
68. Mehmet B. Rrustemi – Skenderaj;
69. Memë Z. Lleshi- Gjakovë;
70. Mentor A. Tolaj – Deçan;
71. Mentor O. Dervishaj – Burim;
72. Mervete S. Maksutaj – Burim;
73. Muharrem M. Misimi – Skenderaj;
74. Murat M. Haliti – Skenderaj;
75. Mustaf M. Haxhiu – Skenderaj;
76. Myrt R. Zeneli – Gjakovë;
77. Naim Sh. Beka – Ferizaj;
78. Naser H. Lani – Skenderaj;
79. Nuhi Z. Mazreku – Malishevë;
80. Pajazit M. Ahmeti – Gjilan;
81. Pren Z. Lleshi- Gjakovë;
82. Ramiz I. Shala – Lipjan
83. Ramiz S. Batusha– Deçan;
84. Reshat M. Muqa – Therandë;
85. Rexhep F. Kukaj – Prizren;
86. Rrustem R. Hoti – Skenderaj;
87. Sadik H. Shala – Lipjan;
88. Sadik M. Bega – Ferizaj;
89. Sadri A. Zeneli – Gjakovë;
90. Sami N. Plakolli – Besianë;
91. Selajdin H. Berisha – Prizren;
92. Skender M. Rexhepi – Rahovec;
93. Skender Z. Salihaj – Shtime;
94. Sokol M. Sopi – Prishtinë;
95. Sylejman N. Jashari;
96. Shefket A. Muhadini – Shtime;
97. Shefqet F. Mustafaj – Deçan;
98. Shkëlzen R. Gacaferri – Junik;
99. Valdet S. Xhemaili – Drenas;
100. Xhavit Bajraktari – Therandë;
101. Xhavit H. Gashi – Skenderaj;
102. Xhavit J. Sylaj – Therandë;
103. Xhemajl R. Rexha – Therandë;;
104. Xhevat H. Demaku – Drenas;
105. Xhevat M. Sejfijaj;
106. Yll A. Morina – Gjakovë;
107. Zenel T. Mziu – Skenderaj;
108. Zymer F. Tolaj – Deçan;
 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.