presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Sejdiu po vazhdon vizitën shtetërore në Malavi

President i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, në ditën e dytë të vizitës shtetërore që po i bën Malavisë, vizitoi kompaninë më të madhe të prodhimit të çajit në këtë shtet, “Smallholder”, në qytetin Mulanje. Edhe në këtë mjedis, Presidenti Sejdiu qëndroi bashkë me Presidentin e Malavit, dr. Bingu wa Mutharika, ndërsa pritja që ishte e organizuar për ta ishte mbresëlënëse.

Përveç drejtuesve të kësaj kompanie me renome në tregun afrikan, në këtë manifestim ishin të pranishëm ministra të Qeverisë së Malavit, deputetët të Asamblesë Nacionale të Malavit, udhëheqës lokalë etj. Shoqëritë artistike të Mulanjes, gjatë tërë kohës së qëndrimit të presidentëve në këtë kompani, paraqitën një program të larmishëm me këngë, valle dhe rituale tradicionale të Malavit, duke krijuar një ambient shumë miqësor.Pa dyshim, aktiviteti kryesor i ditës së sotme ishte adresimi në Asamblenë Nacionale të Republikës së Malavit. Edhe këtu Presidentit Sejdiu iu bë një pritje e veçantë nga Kryetari i Asamblesë Nacionale, z. Henry Chimunthu Banda. Në oborrin e Asamblesë Presidenti Sejdiu mbëltoi një fidan, ndërsa pastaj paraqiti fjalën e tij në një seancë solemne të Asamblesë. Presidenti Sejdiu, edhe më këtë rast, shprehu falënderimin e popullit dhe të institucioneve të Republikës së Kosovës për njohjen e pavarësisë së vendit tonë nga Malavi. Po ashtu, ai theksoi se vizita shtetërore në këtë vend do të krijojë mundësi për bashkëpunim më të ngushtë në mes të dyja vendeve.Në orët e pasdites, Presidenti Sejdiu pati një takim me “Veteranët e Kosovës”, siç cilësohen në Malavi të gjithë civilët, eprorët, ushtarët dhe policët  e këtij vendit, të cilët kanë shërbyer në misionet paqësore në Kosovë.“Unë gjithmonë kam besuar se një ditë do të takohemi këtu për t’ju dhënë një falënderim të madh për kontributin e madh që keni dhënë për paqen dhe stabilitetin në Kosovë. Kam besuar në vendimin e madh të Presidentit Mutharika që t’iu dërgojë ju në Kosovë, kam besuar në vullnetin tuaj që të jeni pjesë e proceseve të mëdha për Kosovën, kam besuar në njohjen e madhe që i është bërë Kosovës nga vendi juaj”, u tha Presidenti Sejdiu eprorëve të lartë ushtarakë dhe policorë, si dhe pjesëtarëve të tjerë të ushtrisë dhe të policisë së Malavit të pranishëm në këtë takim.“Unë gjithnjë kam thënë dhe po e përsëris edhe sot këtu, ju jeni pjesë e zhvillimeve tona, ju jeni pjesë e historisë së Kosovës”, tha Presidenti Sejdiu.

This site is registered on wpml.org as a development site.