presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Parlamenti i Kosovës zgjedh Vjosa Osmanin presidente të re

Parlamenti me 120 ulëse i dha 71 vota Osmanit mes një bojkoti të opozitës, duke e bërë atë presidenten e dytë femër të Kosovës.

Osmani mori detyrën e presidentes së përkohshme të Kosovës në nëntorin e kaluar kur paraardhësi i saj, Hashim Thaçi, dha dorëheqje para procesit gjyqësor ndaj tij për krime lufte në Holandë.
 
Politikanët në Kosovë zgjodhën dhe ja dhanë betimin një presidenteje të re të dielën për një mandat pesëvjeçar, presidentja e shtatë e kombit të Ballkanit dhe udhëheqësja e dytë femër, në periudhën e pasluftës.

Parlamenti me 120 ulëse, i cili u mblodh në një seancë të jashtëzakonshme për dy ditë, dha 71 vota për Vjosa Osmanin, 38 vjeçarën që ishte ish kryetare e parlamentit, në raundin e tretë të votimit, ndërsa 11 vota ishin të pavlefshme.

Dy parti të opozitës dhe partia pakicë me etnicitet serb bojkotuan votimin.

Në nëntor, Osmani përkohësisht zëvendësoi ish Presidentin Hashim Thaçi, udhëheqës i grupit të armatosur gjatë luftës së Kosovës për pavarësi nga Serbia në fund të viteve 1990, i cili dha dorëheqje pasi u përball me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në gjykatën speciale me seli në Hagë.

Mandati fillestar i Osmanit skadoi kur qeveria e re e Kryeministrit Albin Kurti, Lëvizja Vetëvendosje e krahut të majtë, ose Vetëvendosje, mori pushtetin pas zgjedhjeve të datës 14 shkurt.

Osmani kishte mbështetjen e Vetëvendosjes, e cila fitoi zgjedhjet e parakohshme me një diferencë të madhe.

Partia tani mban tri postet kryesore: presidentin, kryetarin e parlamentit dhe kryeministrin.

Si presidente, Osmani do të ketë kryesisht një post ceremonial si kreu i shtetit. Por ajo gjithashtu ka një pozicion drejtues në politikën e jashtme dhe është komandante e forcave të armatosura.

Osmani është përshkruar nga një numër i mediave si 'e patrembur'.

Në një fjalim, Osmani bëri thirrje për një dialog që synon normalizimin e lidhjeve me Serbinë por tha se Beogradi së pari duhet të kërkojë falje dhe t’i ndjekë penalisht ata që janë përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Kosovë gjatë viteve 1998-99 që çuan përfundimisht në pavarësimin e Kosovës në vitin 2008.

“Paqja do të arrihet vetëm kur shohim pendim dhe kërkim falje nga Serbia dhe kur shohim drejtësi për ata që kanë vuajtur nga krimet e tyre,” tha Osmani.

Kosova njihet nga më shumë se 100 vende por jo nga Serbia ose aleatët serbë si Rusia dhe Kina.

“E patrembur”

Media lokale e ka përshkruar Osmanin si “të patrembur” pasi ajo ishte ndër të parat që foli me guxim për elitën e korruptuar në pushtet – jo e lehtë duke pasur parasysh respektin që ata fituan nga rolet e tyre në luftë.

“Osmani ka rrëmbyer zemrat e shumë qytetarëve të Kosovës, pasi ajo është karizmatike, ka besim në vete dhe një model i shekullit të 21-të për gratë,” kështu u përshkrua presidentja një revistë juridike kohëve të fundit.

Sidoqoftë, kritikët e saj argumentojnë se asaj i mungon përvoja. 

“Ata që kanë premtuar besnikëri ndaj Vetëvendosjes nuk kanë asgjë tjetër për të ofruar përveç kritikës” dhe kanë një “mungesë themelore të njohurive të nevojshme për të qeverisur”, tha ish kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Isa Mustafa, i cili dha dorëheqje nga partia e tij për shkak të rezultatit të dobët të partisë ne zgjedhjet e fundit.

Por mbështetësit e Osmanit kanë besim se ajo do të ketë sukses në zbatimin e reformave të nevojshme shumë.

E lindur në qytetin e ndarë të Mitrovicës, Osmani studioi në Universitetin e Prishtinës, duke vazhduar për të dhënë mësim atje nga viti 2006 dhe më vonë duke fituar PhD në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ajo hyri në politikë si këshilltare e presidentit të atëhershëm të LDK-së z. Fatmir Sejdiu.

Një eksperte e së drejtës ndërkombëtare, Osmani u zgjodh për herë të parë si deputete në parlament në vitin 2011 me LDK dhe ishte kandidatja e partisë për kryeministër në zgjedhjet parlamentare të vitit 2019.

Por ajo u largua nga LDK për shkak të hyrjes së LDK-së në koalicion me ish-luftëtarët shqiptarë etnikë të mbledhur në Partinë Demokratike të Kosovës (PDK).

Osmani është e martuar dhe ka dy vajza binjake. 
 
Artikulli nga Al Jazeera
https://www.aljazeera.com/news/2021/4/4/kosovo-parliament-elects-vjosa-osmani-as-new-president  

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.