presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani priti një delegacion nga Oda Tregtare e Ankarasë dhe Komiteti Kosovar i Fondacionit Ballkanik

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim përfaqësues të Odës Tregtare të Ankarasë, të udhëhequr nga Gürsel Baran, si dhe Komitetit Kosovar të Fondacionit Ballkanik, të shoqëruar nga kryetari dhe nënkryetari i Grupit të miqësisë Kosovë-Turqi, deputetët Enis Kervan dhe Visar Korenica.

Në takim u diskutua për potencialin e rritjes së shkëmbimit tregtar si dhe investimeve të ndërsjella në mes të Kosovës dhe Turqisë, duke kontribuar kështu në forcim të mëtejmë të raporteve në mes të dy shteteve.

Në bashkëbisedim me kryetarin e Odës Tregtare të Ankarasë, Baran, Presidentja Osmani shprehu përkushtimin e Republikës së Kosovës për thellimin e bashkëpunimit me Turqinë në fusha të ndryshme, përfshirë në industrinë ushqimore, turizëm, energji dhe mbrojtje. Në këtë drejtim, Presidentja Osmani ka vlerësuar investimet në rritje nga Turqia, si dhe ka shprehur nevojën e bashkëpunimit të shtuar në mes të odave tregtare në të dyja vendet tona.

This site is registered on wpml.org as a development site.