presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani priti në takim lamtumirës ambasadorin jorezident të Japonisë në Kosovë, z. Akira Mizutani

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti në takim lamtumirës ambasadorin jorezident të Japonisë në Kosovë, z. Akira Mizutani, të cilin e ka falënderuar për angazhimin e tij të deritashëm.

Japonia, sipas Presidentes Osmani është aleat dhe partner strategjik, ndaj e ka falënderuar për mbështetjen e deritashme, duke u angazhuar për thellimin e mëtejmë të marrëdhënieve të shkëlqyera ndërmjet dy shteteve.

Presidentja Osmani ka theksuar se të dy shtetet ndajnë vlerat dhe parimet e njëjta në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe çështjet botërore.

Në këtë kontekst, Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova llogaritë në mbështetjen japoneze në procesin e anëtarësimit në organizatat  ndërkombëtare.

Të dy bashkëbiseduesit theksuan potencialin për rritjen e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë, arsimit, teknologjisë informative, shëndetësisë, mjedisit dhe fusha të tjera të interesit të përbashkët.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.