presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani ka përkujtuar veprimtarin Adem Demaçi: Ai është gërshetim i fatit personal me fatin e popullit të tij

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, ka përkujtuar veprimtarin Adem Demaçi në katër vjetorin e vdekjes.

Presidentja Osmani ka thënë ai është gërshetim i fatit personal me fatin e popullit të tij.

“Ai rezistoi 28 vjet në burg, siç rezistoi populli i tij deri më 1999 me lirinë e fituar nga lufta e UÇK-së dhe intervenimi i NATO-s”, ka thënë Presidentja Osmani.

Në vijim gjeni të plotë postimin e Presidentes Osmani:

Katër vjet më parë, Kosova mbeti pa simbolin e rezistencës, vetëmohuesin e veprimtarin Adem Demaçi.

Ai është gërshetim i fatit personal me fatin e popullit të tij. Ai rezistoi 28 vjet në burg, siç rezistoi populli i tij deri më 1999 me lirinë e fituar nga lufta e UÇK-së dhe intervenimi i NATO-s.

Për brezat e tashëm dhe ata që vijnë, Demaçi mbetet shembëlltyrë e veprimtarit e patriotit të përkushtuar për lirinë si vlerë universale dhe shtetin si projekt nacional.

Qoftë i përjetshëm kujtimi për Mandelën e Evropës! 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.