presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës së Abrisë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës së Abrisë.

“24 vjet më parë, 23 anëtarë të familjes Deliu, të moshave 2 deri në 94-vjeç u masakruan nga pushteti gjenocidal serb, teksa po e kërkonin shpëtimin maleve,  duke ikur nga barbaria e forcave të regjimit të Serbisë”, ka thënë Presidentja Osmani. 

Në vijim gjeni të plotë postimin e Presidentes Osmani:

24 vjet më parë, 23 anëtarë të familjes Deliu, të moshave 2 deri në 94-vjeç u masakruan nga pushteti gjenocidal serb, teksa po e kërkonin shpëtimin maleve,  duke ikur nga barbaria e forcave të regjimit të Serbisë. Ata qenë shndërruar në shënjestër të mizorisë serbe, sepse ishin shqiptarë dhe sepse donin të jetonin të lirë në vendin e të parëve të tyre.
Sot, i kujtojmë me dhimbjen e njëjtë me atë të asaj dite dhe të secilës ditë të mëpastajme. Kjo dhimbje bëhet edhe më e madhe teksa kjo masakër, dëshmi e egërsisë së forcave serbe, vazhdon të mbetet e pandriçuar nga drejtësia. Planifikuesit dhe ekzekutorët janë të lirë, shteti që i sponsorizoi i pabindur për përmasën e krimeve të kryera e familja në pritje të drejtësisë.
Ne do t’i vazhdojmë përpjekjet që ata të cilët e kryen këtë akt mizor të dalin para drejtësisë. Këtë ua kemi borxh viktimave dhe familjeve të tyre! 

Qoftë i përjetshëm kujtimi për martirët dhe dëshmorët e Abrisë!

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.