presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Jahjaga mori pjesë në meshë në Katedralen Shën Gjergji në Boston të SHBA-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, mori sot pjesë në meshë në Katedralen Shën Gjergji, të Kryekishës Ortodokse Shqiptare, në Boston të SHBA-së, të drejtuar nga Arqipeshkvi, Ati Arthur Liolin. Kisha e Shën Gjergjit në Boston është drejtuar nga atdhetari i njohur shqiptar Fan Stilian Noli në fillim të shekullit XX.

Ati Arthur Liolin duke e përshëndetur dhe uruar mirëseardhje Presidentes Jahjaga tha se ajo është femra e parë në Ballkan, në krye të shtetit. Ai e vlerësoi vizitën e saj në SHBA e posaçërisht në Boston, ku jeton një pjesë e komunitetit shqiptar. Presidentja e Republikës së Kosovës e vlerësoi lartë punën e komunitetit shqiptar në SHBA dhe kontributin e këtij komuniteti për Kosovën. Presidentja Jahjaga mbajti një fjalë rasti në Katedralen Shën Gjergji në Boston të cilën po e japim të plotë vazhdim: I nderuari At Artur Liolini, Të nderuar meshtarë, Të nderuar bashkëqytetarë dhe bashkëkombës të mi, Jam e nderuar që po marrë pjesë në këtë meshë solemne në Kishën Ortodokse Shqiptare, këtu në Boston, në këtë Kishë e cila është pjesë e historisë sonë të lavdishme. Në këtë vend të shenjtë të nderimit të zotit Tonë, të lutjeve për atdheun, për familjet tona, për mirëqenien, për begatinë dhe për bukën tonë të përditshme. Ndjehem shumë e emocionuar dhe e gëzuar që sot këto çaste po i ndajë me ju, që po ju shoh të gjithëve bashkë, që po ju shoh qytetarë të mirë Amerikanë, që po jepni kontribut me punën, me angazhimin dhe me dijen tuaj këtij shteti, këtij atdheu të dytë apo të parë,  sepse në Shtetet e Bashkuara të Amerikës jeni dy-tre breza që keni lindur këtu, por që shpirtin dhe mendjen e keni tek vendlindja juaj, te të afërmit dhe te farefisi. Si Presidente e Republikës së Kosovës, ju shpreh falënderimet e mia dhe të popullit të Kosovës, për gjithë ndihmën e pakursyer dhe të sinqertë që e keni dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Pa juve dhe pa ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, rruga jonë do të ishte shumë e vështirë dhe e mundimshme. Vlerësojmë kontributin e miqve tanë ndërkombëtarë, para së gjithash të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Evropian, që krahas përpjekjeve shekullore të popullit tonë për liri, pavarësi dhe demokraci, me luftën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të bijave dhe bijve më të shtrenjtë të popullit tonë, të përmendim këtu edhe batalionin “Atlantiku”, të krijuar nga shqiptaro-amerikanët, që kapërcyen oqeanin me qëllimin me sublim për t’i dal Zot atdheut. Ne sot po ndërtojmë paqen, të parafrazoj këtu mikun tonë Presidentin e SHBA-ve Bill Clinton dhe duke ndertuar një shoqëri qytetare me liri dhe të drejta të garantuara për të gjithë duke ndërtuar një demokraci të mirëfilltë ne e japim kontributin tonë edhe si falënderim konkret miqve tanë me te cilët e fituam luftën, duke qenë sot Republika e Kosovës shtet sovran dhe i pavarur faktor paqeje dhe stabiliteti. Kosova ju mirëpret si vend me vlera demokratike dhe me një sistem që garanton potenciale zhvillimi, ka rini te edukuar dhe shkolluar, të përgatitur për të përmbushur kërkesat dhe standardet e korporatave ndërkombëtare, me qëllim të zhvillimit të vendit tonë dhe të arritjes së parakushteve të nevojshme për të qenë pjesë e familjes Euroatlantike. Kosova ju mirëpret me zemër të hapur, ta vizitoni, të shkolloheni, të lidhni miqësi. Ta përjetoni nga afër Kosovën, dhe t’i bartni këtu emocionet nga Kosova. Zoti e bekoftë Kosovën. Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ju faleminderit!

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.