presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Atifete Jahjaga priti ambasadorin e ri të Austrisë, Gernot Pfandler

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga priti sot në takim ambasadorin e ri të Republikës së Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler, i cili i dorëzoi letrat kredenciale.

Presidentja Jahjaga i vlerësoi lart marrëdhëniet dhe bashkëpunimin ndërshtetëror dhe ndërinstitucional midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Austrisë. Ajo theksoi rëndësinë e zgjerimit të këtij bashkëpunimit në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë, veçanërisht në fushën e  zhvillimit ekonomik dhe tërheqjen e  investimeve austriake në Kosovë.
 
Presidentja Jahjaga çmoi mbështetjen që  Republika e Austrisë i kanë dhënë institucioneve të Kosovës në të gjitha proceset e shtetndërtimit dhe gatishmërinë e shprehur për të vazhduar mbështetjen për procesin e konsolidimit ndërkombëtar të Kosovës dhe anëtarësimit të saj në institucionet ndërkombëtare.
 
Ambasadori i Republikës së Austrisë në Prishtinë, z. Gernot Pfandler tha se qeveria e vendit të tij mbetet e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me institucionet e Republikës së Kosovës në çdo sferë me interes për të dyja vendet.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.