presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja: 24 vjet më parë, grupi paramilitar serb Scorpions, vrau 19 anëtarë të familjeve Duriqi, Bogujevci, Llugaliu dhe Gashi, kryesisht gra e fëmijë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e kryer 24 vite më parë ndaj familjeve Duriqi, Bogujevci, Llugaliu dhe Gashi.

Në vijim gjeni të plotë deklaratën e Presidentes Osmani:

24 vjet më parë, grupi paramilitar serb Scorpions, vrau 19 anëtarë të familjeve Duriqi, Bogujevci, Llugaliu dhe Gashi, kryesisht gra e fëmijë. Motivi i vetëm i tyre ishte se ata ishin shqiptarë. Po atë ditë, serbët kryen masakra edhe në vende të tjera të Kosovës duke dëshmuar se synim i vetëm i tyre ishte krijimi i tokës së djegur, nëpërmjet vrasjeve, masakrimit, zhdukjes së civilëve shqiptare dhe depërtimit të të tjerëve. Kjo masakër, sikur edhe të tjerat, është dëshmi e gjenocidit të kryer ndaj nesh.

Sot, në 24-vjetorin e vrasjes, ne i kujtojmë më dhimbje viktimat e këtij terrori dhe i përkulemi kujtimit për ta.

This site is registered on wpml.org as a development site.