presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi vizitoi pikën kufitare në Jarinjë, thotë se normaliteti në veri është rezultat i dialogut në Bruksel

Prishtinë, 31 gusht 2016 – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka vizituar pikën kufitare në Jarinjë të pjesës veriore të Kosovës.

Për normalitetin e krijuar në veriun e Kosovës dhe për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave, presidenti Thaçi tha se janë rezultat i dialogut të zhvilluar në Bruksel. “Unë uroj dhe përgëzoj të gjithë policët e Kosovës, të gjithë doganierët, që janë duke punuar bashkërisht, shqiptarë, serbë dhe të tjerë, sipas ligjeve të Kosovës dhe standardeve evropiane. Më vjen tepër mirë që shoh një situatë krejt normale, një situatë të komunikimit, por edhe qarkullimit të njerëzve. Këtu është jashtëzakonisht inkurajues edhe bashkëpunimi mes autoriteteve të Kosovës dhe atyre të Serbisë. Dua të besoj se ky do jetë një shembull i mirë edhe për të ardhmen”, u shpreh presidenti Thaçi. Gjatë vizitës në pikën kufitare në Jarinjë, presidenti Thaçi ishte i shoqëruar nga Drejtori i Policisë, Shpend Maxhuni, si dhe Drejtori i Doganave të Kosovës, Lulëzim Rafuna, të cilët i përgëzoi për angazhimin e gjithë stafit të tyre në këtë pikë doganore të Kosovës me Serbinë, si dhe në pikat e tjera anekënd territorit të Kosovës.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.