presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi takoi krerët e sigurisë, u njoftua për masat e sigurisë për ditën e zgjedhjeve

Prishtinë, 5 tetor – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot krerët e institucioneve të sigurisë e të drejtësisë, Drejtorin e Policisë Rashit Qalaj, Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi, dhe Drejtorin e AKI-së, Shpend Maxhuni, me të cilët ka biseduar për gjendjen e sigurisë në prag të zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë.

Presidenti Thaçi është shprehur se Kosova ka ndërtuar traditë të zgjedhjeve të lira e demokratike dhe vlerësoi procesin e deritanishëm si të mirë dhe pa incidente që do të cenonte procesin elektoral.“Jam i sigurt se edhe këto zgjedhje do të jenë të lira e demokratike”, u shpreh presidenti Thaçi dhe shtoi se “edhe këto zgjedhje do t’i përmbushin të gjitha standardet më të larta”.Drejtori Qalaj e njoftoi Presidentin se Policia e Kosovës është në gjendje gatishmërie dhe është në koordinim të plotë me institucionet e tjera për të garantuar siguri të plotë në ditën e zgjedhjeve, me vëmendje të veçantë në Qendrat e Votimit.Kryeprokurori Lumezi njoftoi se do të ketë prokurorë në gjendje gatishmërie në çdo qendër rajonale, në tërë Kosovën, si dhe koordinim me të gjitha institucionet që të reagohet menjëherë nëse për këtë do të shfaqet nevoja.Ndërsa Drejtori Maxhuni i AKI-së njoftoi se Agjencia vazhdon të monitorojë gjendjen dhe të vlerësojë kërcënimet për sigurinë.Udhëheqësit e institucioneve të sigurisë dhe të drejtësisë njoftuan se kanë formuar një Qendër koordinimi të përbashkët për të shpejtuar shkëmbimin e informatave, për të koordinuar veprimin dhe për të reaguar me kohë në çdo situatë.Presidenti Thaçi i falënderoi Drejtorin Qalaj, Kryeprokurorin Lumezi dhe Drejtorin Maxhuni për punën profesionale dhe ftojë për kujdes të shtuar në ditën e zgjedhjeve dhe në ditët në vijim. 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.