presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi pranoi kredencialet e ambasadorit jorezident të Luksemburgut në Kosovë

E hënë, 24 tetor 2016 – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pranuar kredencialet e ambasadorit jorezident të Dukës së Madh të Luksemburgut, Paul Pierre Jean Schmit.

Presidenti Thaçi e uroi ambasadorin Schmit për detyrën e re dhe e ftoi për vazhdim të thellimit të bashkëpunimit në mes dy vendeve.
 
“Luksemburgu është ndër vendet e para që ka njohur Kosovën. Ka kontribuar vazhdimisht në misionet ndërkombëtare që operojnë në Kosovë. Ka realizuar projekte të rëndësishme në shumë sektorë dhe e përkrah Kosovën në organizata dhe forume ndërkombëtare”, ka thënë presidenti Thaçi.
 
Ndërsa, ambasadori i ri Schmit u shpreh se Luksemburgu do të vazhdojë ta përkrah Kosovën për integrim në Bashkimin Evropian.
 
Presidenti Thaçi dhe ambasadori Schmit biseduan edhe për implementimin e projekteve qeveritare të Luksemburgut në Kosovë.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.