presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi, panelist me presidentë të rajonit në kongresin e lëvizjes panevropiane në Vjenë

Prishtinë, 7 tetor 2016 – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të udhëtojë sot për në Austri, me ftesë të Lëvizjes Paneuropa, e cila këtë vit shënon 100 vjetorin e themelimit të saj.

Presidenti Thaçi, bashkë me presidentë të tjerë të rajonit, do të jetë pjesëmarrës në panelin kryesor të këtij kongresi, ku do të diskutohet për zgjerimin e Bashkimit Evropian dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor. Këtë vit, ky kongres organizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Jashtme të Austrisë. Kongresi panevropian është një forum më ndikim në Evropë dhe për një kohë të gjatë është  udhëhequr nga Otto von Habsburg, i cili ka qenë një mik i madh i Kosovës.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.