presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Sejdiu bisedoi me Presidentin e Ruandës, z. Paul Kagame

Nju-Jork, 19 shtator 2010. – Në një mbrëmje të veçantë për Afrikën, organizuar nga Cinema for Peace Foundation, Presidenti Sejdiu u takua me Presidentin e Ruandës, Shkëlqesinë e tij z. Paul Kagame, si dhe liderë e ministra të tjerë të cilët ishin prezentë në këtë mbrëmje. Edhe në bisedën me Presidentin Kagame, Presidenti Sejdiu përsëriti kërkesën për njohje të Republikës së Kosovës.

“Kosova dhe Ruanda kanë përjetuar histori të përgjakshme dhe gjenocid kundër popullit të tyre, prandaj janë shtete që shumë mirë e kuptojnë njëra tjetrën dhe kanë nevojë për përkrahjen e njëra tjetrës”, tha Presidenti Sejdiu.

Prandaj, shtoi Presidenti Sejdiu, presim që Ruanda të përkrahë popullin e Kosovës dhe të drejtën e tyre për të jetuar i lirë dhe i pavarur pas të gjitha tmerreve që ka përjetuar.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.