presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti: Kosova e gatshme të mbështesë albanologjinë dhe kulturën arbëreshe

Kalabri/Kozencë, 23 qershor 2017 – Gjatë qëndrimit në Kozencë, presidenti Thaçi ka vizituar edhe Universitetin e Kozencës, i cili është një prej universiteteve më të mëdha dhe më të njohur të Italisë.

Presidenti Thaçi aty u prit nga rektori i universitetit, i cili ka prezantuar punën e institucionit, duke përfshirë në mënyrë të veçantë kontributin e departamentit të albanologjisë.

“Në këtë universitet studiojnë edhe të rinj nga Kosova”, u shpreh rektori Crisci.

Ndërsa, profesori Françesko Altimari prezantoi të arriturat albanologjike, duke u ndalur me theks të veçantë te botimet e shumta të trashëgimisë letrare arbëreshe.

Duke i përgëzuar për të arriturat e universitetit, presidenti Thaçi theksoi se ndjehet krenar për mënyrën se si studiohet, botohet dhe ruhet trashëgimia letrare dhe kulturore arbëreshe.

“Për ta mbajtur të pashkëputur lidhjen tonë, Kosova gjithmonë ka qenë e gatshme që në forma të ndryshme t’i mbështesë vendbanimet dhe kulturën arbëreshe”, ka thënë presidenti Thaçi.

Presidenti Thaçi me profesorët e Universitetit të Kozencës ka diskutuar edhe për organizimin e projekteve të përbashkëta kulturore dhe albanologjike, si konferenca, seminare dhe kongrese në fusha të ndryshme me interes të përbashkët.

Gjithashtu, presidenti Thaçi ka vizituar edhe laboratorët e teknologjisë HighTech dhe laboratorët e tjerë të Universitetit të Kozencës, të cilët kontribuojnë në ngritjen e kompanive prodhuese.

Presidenti Thaçi ka thënë se implementimi i marrëveshjes mes Universitetit të Prishtinës dhe atij të Kozencës i hap perspektivë talenteve të Kosovës në këtë fushë me perspektivë globale.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.