presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Ndarja e Medaljeve Presidenciale në fushën e Gjuhës, Letërsisë e Kulturës

Gjuha, letërsia e kultura përbëjnë gur të rëndësishëm në jetën e kombeve. Prandaj, Presidentja Osmani u ka ndarë Medaljen Presidenciale të Meritava krijuesve e artistëve të shumtë, nga më të hershmit, siç është bardi i letrave shqipe e frymëzuesi i madh i rilindjes kombëtare shqiptare, Jeronim de Rada e poeti i shquar arbëresh, Zef Serembe, e deri të klasikët e letërsisë sonë, Mitrush Kuteli e Lasgush Poradeci, por edhe shkrimtarët e mëvonshëm si Hajro Ulqinaku, Beqir Musliu e Xhevdet Bajraj.

Nderuam poashtu etnologët tanë, si Mark Tirtën, por edhe Institutin Arkeologjik të Kosovës e Muzeun e Kosovës, që kanë hulumtuar, dokumentuar dhe ekspozuar trashëgiminë tonë kulturore, duke krijuar dritare që na lejojnë t’i kuptojmë dhe t’i vlerësojmë më mirë rrënjët tona historike dhe kulturore. Poashtu Presidentja ka dekoruar me medalje aktoren Melihate Qena, si dhe Shpresa Gashin, Drita Rudin, ansamblin “Kastiotët” , Fatmira Brecanin, rapsodët Riza Bllaca, Salih e Feriz Krasniqi e Sali Mani, Të Bijtë e Sefës, e deri te arbëreshët Antonio Belushi, Agostino Giordano e studiuesen e kulturës arbëreshe, Ornela Radovicka, si dhe grupin folklorik arbëresh “Shqiponjat”.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.