presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Jahjaga: Dhënia e statusit të kandidatit për Shqipërinë, mesazh i qartë për vendet e Ballkanit Perëndimor

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga e ka uruar Presidentin e Republikës së Shqipërisë z. Bujar Nishani, me rastin e marrjes së statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Në urim thuhet:

Shkëlqesia Juaj President Nishani,

Kam nderin e veçantë t’ju shpreh urimet më të përzemërta, të qytetarëve dhe të institucioneve të Republikës së Kosovës dhe në emrin tim personal, me rastin e marrjes së statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, Shkëlqesisë Tuaj dhe popullit shqiptar.

Ky vendim i Këshillit Evropian është kurorëzim i punës dhe përkushtimit të vazhdueshëm të  institucioneve dhe të gjithë qytetarëve të Republikës së Shqipërisë për të përmbushur standardet më të larta evropiane që garantojnë shtetin e së drejtës, zhvillimin ekonomik, konsolidimin e demokracisë duke e bërë Shqipërinë vend të barabartë me shtetet më të avancuara të Evropës.

Ky hap i rëndësishëm në agjendën integruese të Shqipërisë dërgon mesazh të qartë  për të ardhmen evropiane për të gjitha vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor që aspirojnë anëtarësimin e plotë në familjen e vlerave evropiane.

Mbetem e përkushtuar që të forcojmë marrëdhëniet e shkëlqyera që kemi ndërmjet dy vendeve tona në të mirë të së ardhmes së qytetarëve tanë.
Duke Ju uruar dhe një herë për marrjen e statusit të vendit kandidatë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, Ju shpreh konsideratat e mia më të larta.

Sinqerisht,
Atifete Jahjaga
Presidente e Republikës së Kosovës

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.