presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Deklarata e Presidentes Jahjaga me rastin e tragjedisë në fshatin Restelicë të Dragashit

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, përmes një deklarate, ka shprehur dhimbjen e saj të thellë për humbjen e jetëve të anëtarëve të familjeve Reka në fshatin Restelicë të Dragashit, si pasojë e rënies së ortekut të borës, si dhe për fatin e personave që kanë mbetur të ngujuar në shtëpitë e tyre.

Në deklaratë thuhet: Vdekja e anëtarëve të familjes Reka dhe zënia nga orteku i borës i disa anëtarëve të tjerë të këtyre familjeve, është një ngjarje e rëndë dhe e trishtueshme. Duke ndjerë fuqishëm dhembjen për të vdekurit, angazhohem me të gjitha forcat që qytetarët e tjerë të shpëtohen pa pasoja nga kjo tragjedi. Institucionet e Republikës së Kosovës dhe mekanizmat ndërkombëtarë, po bëjnë gjithçka që është e mundur që të ngujuarit të nxirren sa më shpejt. Kam biseduar me Ministrin e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe me Komandantin e forcës paqeruajtëse, KFOR, për t’u dhënë gjithë ndihmën e mundshme për të shpëtuar jetët e qytetarëve të ngujuar. Çmoj lart përkushtimin e të gjithë pjesëtarëve të FSK-së për angazhimin e tyre të jashtëzakonshëm për të çelur rrugën drejt fshatit Restelicë dhe për të ndihmuar qytetarët e kësaj ane. Do të jem në kontakt të vazhdueshëm me të gjitha institucionet dhe në veçanti me FSK dhe përkrah qytetarëve të Republikës së Kosovës në këto ditë të vështira të motit të keq që ka kapluar vendin tonë. Atifete Jahjaga,Presidente e Republikës së Kosovës

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.