presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani takoi ministrin e Jashtëm të Palaus, Gustav Aitaro

Presidentja e Republikës së Kosovës, ka takuar sot në New York, ministrin e Jashtëm të Republikës së Palaut, Gustav Aitaro.

Në një bisedë përmbajtësore, Presidentja Osmani diskutoi me ministrin Aitaro për thellimin e raporteve  ndërshtetërore dhe hapjen e kapitujve të ri të bashkëpunimit në fushat me interes të ndërsjellë.

Sipas Presidentes Osmani, institucionet e Kosovës kanë prioritet sundimin e ligjit dhe krijimin e vendeve të punës, si dhe forcimin e aleancave. Në këtë kontekst, ajo shtoi se Kosova është partner kredibil për vendet demokratike anekënd globit dhe po e jep kontributin e saj të vazhdueshëm për paqe e stabilitet në rajon e përtej.

Më tej, Presidentja Osmani tha se shteti i Kosovës po ndjek me këmbëngulje rrugën drejt integrimit euroatlantik dhe konsolidimit të mëtejshëm të pozitës ndërkombëtare, prandaj thellimi i raporteve me shtete anekënd botës ka rëndësi të madhe.

Në këtë kontekst, Presidentja Osmani kërkoi mbështetjen e Palaut për anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.