presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidentja Osmani: Beteja e zhvilluar në Lagjen e Re dhe në Retkoc vulosën vendosmërinë e qytetarëve të Kaçanikut për ta fituar lirinë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, ka përkujtuar 24-vjetorin e betejës së zhvilluar në Lagjen e Re dhe në Ratkoc të Kaçanikut.

Deklarata e plotë:

Sot përkujtojmë 24-vjetorin e betejës së zhvilluar në Lagjen e Re dhe në Ratkoc të Kaçanikut, kundër ushtrisë, policisë dhe paramilitarëve serbë, me ç’rast 28 dëshmorë të UÇK-së u flijuan për lirinë e atdheut.

Kjo betejë njihet si njëra ndër betejat më të rëndësishme në rajonin e Kaçanikut. Ajo e dëshmoi shpirtin liridashës të të rinjve e të rejave të kësaj treve dhe e vulosën përfundimisht vendosmërinë e tyre e të qytetarëve të Kaçanikut për ta fituar lirinë. Çmimi, fatkeqësisht, qe i lartë, por ideali i të rënëve u realizua.

Lavdi përjetë!

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.