presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Thaçi: Në sheshin e Drenasit u vendosen emblemat e UÇK-së, krenarisë së kombit shqiptar

Drenas, 28 nëntor 2019 – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në përurimin e shtatoreve të heronjve Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari në Drenas.

Presidenti Thaçi ka thënë se në ditën e Pavarësisë së Shqipërisë, ditën e festës së Flamurit Kombëtar, të ditëlindjes së komandantit legjendar Adem Jashari, të daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është sublimuar gjithë angazhimi ynë për çlirim të vendit.“Sot, sheshi Fehmi e Xhevë Lladrovci po madhështohet edhe me përurimin e shtatores së Shaban Jasharit, Hamëz Jasharit dhe Adem Jasharit. Sot, po fuqizohet e po madhështohet ky shesh i figurave të bashkëluftëtarëve tanë, Ilazit, Rasimit, Bedrisë”, ka thënë ai.Kreu i vendit ka theksuar se sot ky shesh po madhështohet dhe po e dërgon mesazhin e vendosjes së emblemave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës dhe mesazhit të bashkimit kombëtar të figurave të bacës Shaban, Hamzës dhe Ademit.“Në këtë shesh po vendosen emblemat e UÇK-së, identitetit dhe krenarisë së kombit shqiptar. Po vendosen shtatoret e kujtesës së krenarisë së kombit, por para së gjithash, edhe e mesazhit për të ardhmen e sigurt të shtetit të Kosovës dhe kombit shqiptar”, ka thënë presidenti Thaçi.Para përurimit të shtatoreve të Shaban, Hamëz dhe Adem Jasharit në Drenas, presidenti Thaçi ka bërë nderime edhe në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.