presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Presidenti Sejdiu priti znj. Majlinda Bregu, ministre e Integrimit e Shqipërisë

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu priti sot zonjën Majlinda Bregu, ministre e Integrimit e Shqipërisë, e cila po qëndron për një vizitë zyrtare në vendin tonë.

Në takim, në të cilin ishte edhe ministri i Integrimeve i Kosovës, Besim Beqaj, Presidenti Sejdiu theksoi se Kosova do të përfitojë nga përvojat e Republikës së Shqipërisë në rrugën e integrimeve.

Ai gjithashtu theksoi se angazhimi që Shqipëria ka bërë dhe po bën për Kosovën është shumë i rëndësishëm dhe ky angazhim do të jetë me vlerë të veçantë në procesin e mëtejmë të integrimeve.

Duke folur për pjesëmarrjen e Republikës së Kosovës në takimet rajonale, Presidenti theksoi se kjo pjesëmarrje do të jetë vetëm në nivel të shtetit të Kosovës.

Nga ana e saj, ministrja Majlinda Bregu theksoi se institucionet e Republikës së Shqipërisë dhe ato të Republikës së Kosovës do të zhvillojnë një bashkëpunim të ngushtë në të gjitha fushat.

Ajo gjithashtu e quajti një proces jetik procesin e liberalizimit të vizave, duke shfaqur shpresën se Shqipëria do të përfitojë shumë shpejt nga ky proces, ndërsa edhe Kosova do ta bëjë këtë në një të ardhme shumë të afërt.

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: SR

This site is registered on wpml.org as a development site.