presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Fjalimi i Presidentes Osmani në ceremoninë e hapjes së edicionit të 30-të të Willem C. Vis Moot në Vjenë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani gjatë qëndrimit të saj në Vjenë, para mijëra pjesëmarrësve nga 380 universitete e 89 shtete të botës në Vjenë, ka folur për rëndësinë e arsimimit në ndërtimin e së ardhmes si për individët, ashtu edhe për shoqërinë e për shtetin.

Gara për të Drejtën Ndërkombëtare Komerciale dhe të Drejtën e Aribtrazhit (Willem C. Vis International Arbitration Moot Court) është gara më e madhe e drejtësisë në botë ku çdo vit bashkon mijëra profesionistë të drejtësisë, profesorë, arbitra, gjyqtarë e studentë, një garë që nga BBC është kualifikuar si “Olimpiada e Drejtësisë”. Presidentja Osmani ka theksuar se studentët e Kosovës për vite me radhë kanë shkëlqyer në këtë garë, duke i sjellur Universitetit të Prishtinës disa ndër çmimet më të rëndësishme në historinë e tij.

Fjalmi i plotë i Presidentes:

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.