presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
...

Ambasadori zviceran Thomas Kolly ia përcjell Presidentes Osmani urimin e Presidentit të Zvicrës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti sot në takim Ambasadorin Zviceran, z. Thomas Kolly, i cili e uroi për detyrën dhe ia dorëzoi asaj letrën e urimit të dërguar nga Presidenti Zviceran, z. Guy Parmelin.

Ambasadori Kolly konfirmoi edhe njëherë marrëdhëniet e shkëlqyera në mes të Republikës së Kosovës dhe Zvicrës, duke shprehur gatishmërinë dhe disponimin e institucioneve zvicerane për një kapitull të ri të bashkëpunimit akoma më intensiv e më të gjerë.
 
Ndërkaq Presidentja Osmani theksoi se të dy vendet gëzojnë një raport të veçantë shkaku i lidhjes së afërt që kanë qytetarët e Kosovës me Zvicrën.
 
”Jemi të interesuar shumë që ta thellojmë bashkëpunimin dhe t`i shohim mundësitë për avansim të shkëmbimeve tregtare, zhvillimin e diplomacisë ekonomike, dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme që nga sundimi i ligjit e deri te mbrojtja e mjedisit”, ka theksuar Presidentja Osmani.
 
Në këtë kontekst, ambasadori zviceran, në emër të Forumit Ekonomik Zviceran, ia përcolli ftesën Presidentes Osmani për takimin e radhës që do të mbahet në shtator, ku do të jenë pjesëmarrës përfaqësues të disa prej kompanive më të mëdha zvicerane e botërore.
 
Palët diskutuan edhe për situatën me pandeminë dhe për mundësitë për realizimin e një bashkëpunimi bilateral në drejtim të sigurimit të vaksinave në një të ardhme të afërt.
 
 
Gjeni të bashkëngjitur letrën e Presidentit të Zvicrës, Guy Parmellin dërguar Presidentes Osmani 

Ky postim është gjithashtu i disponueshëm në gjuhë: EN SR

This site is registered on wpml.org as a development site.