Predsednik Thaçi: Emancipacija žena na Kosovu je emancipacija čitavog društva

Priština, 22. novembar 2019. godine – Predsednik Republike Kosovo Hashim Thaçi učestvovao je danas na pokretanju Studije o blagostanju i bezbednosti žene na Kosovu, koju organizuje OEBS.

Predsednik Thaçi je rekao da je nakon prijema izveštaja, prvi osećaj razočaranje u vezi sa pozicijom žene, sa nasiljem koje se vrši nad ženama, sa pretnjama za njihovo blagostanje i bezbednost u kosovskom društvu.

Prema njegovom mišljenju, duboke traume rata i genocida, represije i diskriminacije, izuzimanja i negiranja njihovih prava, duboko dotiču naše društvo.

„Dotiču i poziciju žene u mogućnost čitavog društva da se suoči sa najdubljim i najbitnijim problemima“, rekao je predsednik Thaçi.

Šef države je dodao da je u tom izveštaju našao i razloge za optimizam i ohrabrenje da se nastavi sa razvojem i transformisanjem kosovskog društva.

On je pomenuo tri bitna dostignuća iz ovog izveštaja.

„Prvo dostignuće jeste da je Kosovo obuhvaćeno u ovu bitnu studiju“; rekao je predsednik Thaçi, dodajući dalje da je „svestan prepreka koje se stvaraju državi Kosovo u međunarodnim organizacijama.“

Predsednik je rekao  da ne želi da govori o tome koliko je to velika nepravda za građane Kosova, već je izrazio zahvalnost što je Kosovo obuhvaćeno ovim istraživanjem.

„Zahvalan sam vam što ste pojedinačna prava i slobode, građana Kosova, stavili iznad svih dnevnih politika interesnih grupa ili različitih država“, rekao je on.

Predsednik Thaçi je dalje rekao da je drugo dostignuće što objavljena anketa ne daje samo konstataciju stanja, nego traži i uzroke, analizira uzroke i posledice, kao i što daje preporuke za poboljšanje stanja.

„Uzorak ispitanih, pitanja, intervjui, izneli su na videlo podatke koji zahtevaju ključne debate i diskusije u kosovskom društvu. Šta više, anketa koja će se danas objaviti, ne konstatuje samo stanje, nego  traži i uzroke, analizira uzroke i posledice, a daje i preporuke za poboljšanje stanja. Govorimo o poboljšanju pozicije žene na Kosovu, o njenom jačanju“, rekao je predsednik.

On je rekao da emancipacija žene na Kosovu, znači emancipaciju čitavog društva.

„Jačanje žene na Kosovu, znači jačanje principa slobode, jednakosti, dostojanstva koji važe za čitavo naše društvo“, rekao je predsednik Thaçi dodajući da „vašim radom pomažete opštoj društvenoj debati na Kosovu i emancipaciji čitavog društva.“

Prvi čovek zemlje je rekao da se organizovanjem ovakve konferencije, pitanje rodne jednakosti i jačanja žene održava na samom vrhu agende.

„Podaci koje danas ovde predstavljate, doprineće argumentovanoj debati. Vaše preporuke će pomoći u preduzimanju koraka za poboljšanje pozicije žene u kosovskom društvu. Istina je da i nasuprot izazova i naše istorije, mi jesmo načinili velike korake napred u jačanju žene i unapređenju njene uloge u društvu. Ali, to je samo početak“, rekao je on.

Predsednik Thaçi dodao je da nas još uvek čeka dug put kako bismo garantovali potpunu rodnu jednakost u kosovskom društvu.

„Sa našom posvećenošću i znanjem, i vašom podrškom, nastavićemo da idemo napred, dok se svaka žena, svaka devojka, ne oseti jednakom u našem društvu. Dok se ne oseti sigurnom, prihvaćenom, zaštićenom, jednakom i slobodnom“, rekao je predsednik Thaçi.