Predsednik: Srpska država je ne Kosovu sistematski počinila gnusne zločine

Priština, 1. jul 2019 – Predsednik Republike Kosovo, Hashim Thaçi, danas je učestvovao na konferenciji „Svi zajedno jednim glasom“, koju je organizovala Islamska zajednica Kosova u podršci preživelima seksualnog nasilja tokom poslednjeg rata na Kosovu.

Predsednik Thaçi je rekao da ne samo preživelima seksualnog nasilja, već celom našem društvu je bilo potrebno da čuje naš zajednički glas u podršci žrtvama seksualnog nasilja tokom rata na Kosovu.

Ocenjujući ovu konferenciju veoma korisnom i potrebnom, čiji su deo bili i mnogobrojni verski poglavari i predstavnice organizacija civilnog društva, koje su godinama vodile računa i podržale preživele, predsednik Thaçi je rekao da moramo zatražiti veću podršku od čitavog društva.

„Preživelima seksualnog nasilja je potrebna veća institucionalna i društvena podrška. Potrebna im je snažnija podrška i više razumevanja unutar porodice, zajednice i našeg društva“, rekao je predsednik Thaçi.

Šef države je rekao da krivica ove velike nepravde, nažalost, i posle 20 godina, nastavlja da bude teret nad samim žrtvama seksualnog nasilja.

„Naše društvo mora se osvestiti i više učiniti za preživele. Svi zajedno moramo se boriti protiv stigmatizacije žrtava seksualnog nasilja. Rat za nas je završen 1999. godine, ali za preživele seksualnog nasilja taj rat nikada nije završen. Zbog straha od stigmatizacije, koja ne bi smela da bude prisutna u našem društvu, preživele i dalje nastavljaju da pate u tišini“, rekao je predsednik Thaçi.

On je dalje rekao da, kao mnogi drugi zločini, i silovanja su služila kao sredstvo ratovanja za srpske zločince, za srpsku državu.

„Bili su gnusni zločini čiji je cilj bio da nas ponize, da nas slome i da nam unište čast i dostojanstvo. Pokušali su po svaku cenu da nas ostave bez bilo koje ljudske vrednosti, da nas gaze i osramote sve do međusobnog isključivanja i izolacije“, naglasio je on.

Prvi čovek države je rekao da preživele seksualnog nasilja nisu krive za njihovu prošlost, koja je takođe deo i prošlosti našeg naroda i države.

„One su žrtve kojima je više od svih potrebna naša, podrška države, institucija i svih građana Kosova. Naše društvo nikada ne sme dozvoliti da zločinci države Srbije ostvare svoju nameru. Ovo moramo reći svi veoma jasno: ne smemo dozvoliti!”, rekao je predsednik.

Predsednik Thaçi je rekao da moramo progovoriti kao što je progovorila Vasfije Krasniqi - Goodman i da tražimo pravdu za hiljade žrtava seksualnog nasilja, počinjenog od strane policijskih i vojnih snaga srpske države tokom rata na Kosovu.

„Ratni zločini ne zastarevaju, ali ako ćutimo, ako ih ne prijavimo, oni će biti amnestirani. Stoga, nikada nije kasno da prijavite slučajeve, jer samo konkretnim zalaganjem i saradnjom, uz pravilnu primenu zakona, biće moguće obezbediti pravdu za žrtve i tražiti odgovornost od zločinaca koji su počinili ove zločine u ime srpske države“, rekao je predsednik Thaçi.

Predsednik države je rekao da osim seksualnog nasilja, srpska država je takođe počinila i etničko čišćenje i genocid na Kosovu, nasilno je proterala oko 1 milion kosovskih građana iz svojih domova i svoje imovine, počinila je oko 400 masakra širom Kosova protiv civila samo zato što su bili Albanci, ubijeno je oko 1300 dece samo zato što su bili Albanci.

„Desila se tiha amnestija međunarodne pravde u odnosu na srpsku državu i zločince koji su počinili zločine na Kosovu. Osim što tražimo pravdu, tražimo i objašnjenje zbog čega se događa ova tiha amnestija od strane međunarodnog faktora, zbog kojih je i došlo do bombardovanja“, rekao je predsednik Thaçi.

Šef države je rekao da je UNMIK-ova administracija deset godina bila ovde, a nijedan srpski zločinac nije osuđen za seksualno nasilje.

Ni Haški tribunal, prema rečima predsednika Thaçi, nije se bavio ovim pitanjem.

„EULEX je uložio napore, ali nije imao uspeha. Zbog toga, žrtvama ne samo da je potrebna podrška, ne samo da treba da ih volimo i poštujemo, već je njima potrebna i pravda, a adresa gde treba tražiti odgovornost je veoma jasna, to je zvanični Beograd. Oni ljudi koji su organizovali i predvodili ovo sistematsko nasilje, ove gnusne zločine, nalaze se u srpskom parlamentu, srpskoj vladi, u najvišim bezbednosnim institucijama srpske države, a to se na jedan ili drugi način prećutkuje od strane međunarodne zajednice“ dodao je on.

Predsednik Thaçi je naglasio da žrtvama moramo pružiti punu podršku, ali, istovremeno, svugde gde imamo priliku, moramo jasno objasniti da nije bilo pravde za zločine koje je srpska država počinila, jer te zločine nisu počinili pojedinci koji su došli iz Srbije na Kosovu, već je te zločine počinila srpska država.