Presidenti Thaçi udhëton për në Gjenevë të Zvicrës, merr pjesë në takimin e liderëve në Forumin Ekonomik Botëror

Prishtinë, 1 tetor 2018 – Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Gjenevë të Zvicrës, ku do të marrë pjesë në takimin dyditor të liderëve me temë “Dialogu strategjik për Ballkanin Perëndimor”.

Në këtë forum, pjesëmarrësit do të diskutojnë gjerësisht rreth modaliteteve për nxitjen e bashkëpunimit ndërmjet politikëbërësve në dobi të një Ballkani të qëndrueshëm. Duke identifikuar sfida dhe objektiva të përbashkëta, pjesëmarrësit do të diskutojnë edhe sesi bashkësia ndërkombëtare përmes bashkëpunimit publiko-privat mund të mbështesë rritjen dhe stabilitetin në rajon.
 
Në mesin e liderëve të tjerë pjesëmarrës janë edhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kryeministri i Kroacisë, Andrej Pllenkoviq, Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, Ministrja e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursula von der Leyen, Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavusoglu, Ministrja për Presidencën Bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian 2018, Lilyana Pavlova, Zëvendëssekretarja e Shtetit dhe Zëvendësdrejtoresha Politike në Departamentin Federal të Punëve të Jashtme të Zvicrës, Krystyna Marty, njëherësh ish-Ambasadore e Zvicrës në Kosovë, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane të Sllovakisë, Miroslav Lajcák, Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, etj.
 
Gjithashtu, në cilësinë e nikoqirëve do të jenë Klaus Schwab, themelues dhe drejtor ekzekutiv pranë Forumit Ekonomik Botëror, ish-Ministri i Jashtëm i Norvegjisë, Børge Brende, president dhe anëtar i bordit drejtues në Forumin Ekonomik Botëror, si dhe Martina Larkin, Drejtoreshë e Departamentit për Strategji Rajonale, Evropë dhe Azi, si dhe anëtare e komitetit ekzekutiv të Forumit Ekonomik Botëror.
 
Ky takim i liderëve në Gjenevë vjen pas dialogut aktual mbi të ardhmen e rajonit të Ballkanit Perëndimor.