presidenca-logo
DR. VJOSA OSMANI SADRIU
PRESIDENTE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Presidentja Osmani takoi Sekretarin e ri të Jashtëm britanik, David Lammy

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në margjinat e Samitit të NATO-s në Washington D.C., ka takuar Sekretarin e ri të Jashtëm britanik, David Lammy. Presidentja Osmani e ka përgëzuar atë për emërimin e tij dhe ka thënë se Mbretëria e Bashkuar mbetet një aleat i palëkundur i Kosovës. Presidentja Osmani ka shtuar se […]

Presidentja Osmani priti në takim të dërguarin e posaçëm të Sllovenisë, Anžej Frangeš

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim të dërguarin e posaçëm të Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor, Anžej Frangeš. Në takim u diskutua për zhvillimet e fundit në vend dhe rajon, dialogun me Serbinë si dhe për raportet bilaterale Kosovë-Slloveni. Presidentja Osmani ritheksoi se Sllovenia është mike dhe aleate e fuqishme […]

Presidentja Osmani ka pritur në takim shefen e re të UNICEF-it për Kosovë, Veronika Vashchenko

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim shefen e re të UNICEF-it për Kosovë, Veronika Vashchenko, të cilën e ka përgëzuar për detyrën, duke uruar për vazhdimin e bashkëpunimit konstruktiv. Në takim është diskutuar për vazhdimin e bashkëpunimit dhe rëndësinë e përpjekjeve për ta përmirësuar mirëqenien dhe zhvillimin e fëmijëve […]

Presidentja Osmani ka takuar dje, ambasadorin francez Olivier Guérot

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur dje në takim ambasadorin e Republikës franceze, Olivier Guérot. Në takim është biseduar për zhvillimet e fundit në vend, Samitin e ardhshëm të Frankofonisë, si dhe procesin e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Në këtë takim, Presidentja ritheksoi përkushtimin e Kosovës për bashkëpunim të vazhdueshëm në mes […]

Presidentja Osmani në “Global Women Leaders Summit”, bashkë me ish-sekretaren Clinton

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në “Global Women Leaders Summit”, në Itali, bashkë me ish-sekretaren e Shtetit të SHBA-ve, Hillary Clinton, ambasadoren Melanne Verveer. Postimi i plotë i Presidentes Osmani: Dy ditë të mbushura me diskutime përmbajtësore në Itali në “Global Women Leaders Summit”, bashkë me ish-sekretaren e Shtetit të […]

Presidentja Osmani takoi ministrin australian Bill Shorten

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të Samitit të Paqës për Ukrainën është takuar dje me ministrin australian, Bill Shorten. Postimi i plotë i Presidentes Osmani: Në Zvicër, falënderova ministrin australian Bill Shorten për mbështetjen e palëkundur të vendit të tij për Kosovën. Bashkë, diskutuam raportet e shkëlqyera ndërshtetërore, rritjen e bashkëpunimit […]

Presidentja Osmani takoi Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të Samitit të Paqës për Ukrainën është takuar dje me Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Postimi i plotë i Presidentes: Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, është padyshim një ndër aleatet më të forta të popullit të Kosovës. Në rrugën tonë drejt Bashkimit Evropian, mbështetja […]

Presidentja Osmani takoi Presidentin e Kenias, William Ruto

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me Presidentin e Kenias, William Ruto. “Në takimin tonë të tretë brenda një periudhe njëvjeçare, me Presidentin e Kenias, William Ruto, diskutuam sërish për avancimin e raporteve në mes të Republikës së Kosovës dhe Kenias”, ka shkruar Presidentja Osmani.

Presidentja Osmani takoi Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit Biden, z. Jake Sullivan, dhe Ambasadorin Michael Carpenter- Drejtor i Lartë për Evropë në Këshillin për Siguri të Shtëpisë së Bardhë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit Biden, z. Jake Sullivan, dhe Ambasadorin Michael Carpenter- Drejtor i Lartë për Evropë në Këshillin për Siguri të Shtëpisë së Bardhë. “Një takim i rëndësishëm me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Presidentit Biden, z. Jake Sullivan, dhe Ambasadorin Michael […]

Urimi i Presidentes Osmani për Kurban Bajram

Uroj që festa e Kurban Bajramit të sjellë gëzim, paqe dhe begati në familjet tuaja! Kjo festë bashkon njerëzit, ndaj në këtë ditë hapen jo vetëm dyert, por edhe zemrat për ta shpërfaqur traditën tonë, si dhe shpirtin solidar për të ndarë diçka nga vetja për ata që kanë nevojë. Kurban Bajrami është festë e […]

This site is registered on wpml.org as a development site.