Hashim Thaçi

Predsednik Republike Kosova

Hashim Thaçi – Biografija
 
Hashim Thaçi je predsednik Republike Kosovo, izabran 26. februara 2016. godine u Skupštini Kosova. Dužnost predsednika je preuzeo 7. aprila 2016. godine, nakon svečane zakletve u Skupštini Kosova.
 
Pre nego što je postao predsednik, Thaçi je godinu dana bio Prvi zamenik premijera i Ministar inostranih poslova (2014-2015), kao i premijer Republike Kosovo u dva mandata (2007-2014).
 
Thaçi je bio prvi predsednik Demokratske partije Kosova (PDK) i kontinuirano je ponovno izabran za predsednika stranke, do njegove ostavke 26. februara 2016. godine, pre nego što je izabran za predsednika Kosova.
 
Hashim Thaçi je proglasio Kosovo nezavisnom državom 17. februara 2008. godine, predvodio je tim Kosova u pregovorima u Rambujeu februara 1999. godine i bio je politički lider Oslobodilačke Vojske Kosova tokom ratnih godina 1997-1999.
 
Thaçi je bio politički lider sa najviše glasova u izborima 8. juna 2014. godine.
 
Kao premijer Kosova, Hashim Thaçi je vodio politički dijalog između Republike Kosova i Republike Srbije, koji je 19. aprila 2013. godine rezultovao potpisivanjem Sporazuma o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije.
 
Za njegovo zalaganje za mir i stabilnost, Hashim Thaçi je 2014. godine nominovan za Nobelovu nagradu za mir  od strane američkih kongresmena i senatora, kao i predstavnika Evropskog Parlamenta.
 
Politička karijera
 
Politička karijera Hashima Thaçi počinje njegovim angažovanjem u Narodnom pokretu Kosova (LPK), politički pokret koji je imao za cilj emancipaciju položaja Albanaca u bivšoj Jugoslaviji.
 
Kao student Univerziteta u Prištini, Thaçi je postao lider studentskog pokreta u periodu od 1990. do 1993. godine, godine koje su sledile nakon što su vlasti u Beogradu zatvorile univerzitetske obrazovne institucije na albanskom jeziku, dok je Univerzitet u Prištini počeo da deluje van institucionalnog sistema.
 
Thaçi je 1991. godine izabran kao prorektor - student Univerziteta u Prištini, gde daje svoj doprinos u strukturiranju i razvoju paralelnog univerzitetskog nastavnog procesa.
 
Hashim Thaçi je jedan od osnivača vojne-političke organizacije, Oslobodilačke Vojske Kosova (OVK).
 
Od 1997. godine, Hashim Thaçi je bio lider Političke direkcije Oslobodilačke Vojske Kosova. U tom svojstvu, on je predsedavao delegacijom Kosova na Međunarodnoj konferenciji održanoj u Rambujeu, u Francuskoj, od 6. do 22. februara 1999. godine.
 
Nakon rata, Hashim Thaçi je bio premijer privremene Vlade Kosova, u periodu od 1999. do 2000. godine.
 
Hashim Thaçi je bio član Privremenog adminstrativnog veća (PAV), zajednička struktura vlade Misije UN na Kosovu (UNMIK) i političke klase Kosova, do 2001. godine kada su održani prvi parlamentarni izbori na posleratnom Kosovu.
 
U oktobru 1999. godine, Hashim Thaçi je bio jedan od osnivača Partije demokratskog progresa Kosova (PPDK). U prvoj izbornoj skupštini stranke, 2000. godine, stranka je promenila naziv u Demokratska partija Kosova (PDK), dok je Hashim Thaçi izabran za njenog predsednika, funkciju koju je održao do 26. februara 2016. godine.
 
Hashim Thaçi je bio član Tima jedinstva koji je predstavljao Kosovo u procesu pregovaranja koje je predvodio specijalni izaslanik UN-a, predsednik Martti Ahtisaari, u kojima se pregovaralo o političkom statusu Kosova, 2005-2007. godine.
 
Nakon pobede Demokratske partije Kosova na parlamentarnim izborima 17. novembra 2007. godine, Hashim Thaçi je izabran za premijera Kosova. Dok je, 17. februara 2008. godine, premijer Hashim Thaçi proglasio Kosovo nezavisnom državom. 

Thaçi je prvi premijer Vlade Republike Kosova.
 
Akademsko iskustvo
 
Hashim Thaçi je diplomirao na Katedri za istoriju na Univerzitetu u Prištini 1993. godine. Postdiplomske studije u oblasti Istorije jugoistočne Evrope i političkih nauka je pohađao na Univerzitetu u Cirihu u Švajcarskoj (1996-1998).
 
Lični podaci
 
Thaçi govori engleski i nemački jezik.
Rođen je 24. aprila 1968. godine u selu Buroje, Skenderaj.
Živi u Prištini, Kosovo, sa suprugom Lumnije i sinom Endrit.